Krišjāņa Valdemāra iela 14 - 5.kab, Rīga
I-V 10:00-18:00 | VI 10:00-16:00
OC-USER

Lūdzu uzgaidiet ... Notiek pārvirzīšana uz apmaksas logu

/

Akvaplanēšana

Akvaplanēšana ir ļoti bīstams fenomens, kas parādās uz slapjas ceļa virsmas, un tās radītie efekti ir līdzvērtīgi slīdēšanai uz ledus.

Ko nozīmē akvaplanēšana

Akvaplanēšana.

Akvaplanēšana ir ļoti bīstams fenomens, kas parādās uz slapjas ceļa virsmas, un tās radītie efekti ir līdzvērtīgi slīdēšanai uz ledus. Ja riepa nav spējīga izkliedēt lieko ūdeni, automašīna tiek pacelta no ceļa virsmas un tiek zaudēta riepu saķere ar ceļa virsmu, tas var izraisīt kontroles zudumu pār automašīnu.

Aakvaplanēšanu, ietekmē trīs būtiski faktori:

  1. riepu stāvoklis, ieskaitot protektora dziļumu un riepu spiedienu;
  2. braukšanas ātrums;
  3. ceļa virsmas stāvoklis (slapjums).

Dažādas pirms – akvaplanēšanas fāzes:

  1. fāze

Mērens lietus, stabils ātrums: akvaplanēšanas risks ir ierobežots. Ūdens tiek veiksmīgi novadīts, un protektora saskares laukums ar ceļu ir optimāls.

  1. fāze

Samazināta ūdens novadīšanas spēja, lielāks ātrums, palielināts ūdens daudzums starp riepu un ceļa segumu. Riepa nav spējīga izkliedēt visu ūdeni.

  1. fāze

Riepas protektoru viscaur piepilda ūdens, starp riepu un ceļa virsmu izveidojas bieza ūdens kārta. Ūdens vairs netiek novadīts. Riepām vairs nav saķeres ar ceļa segumu un transportlīdzeklis sāk slīdēt.

Kā jārīkojas, ja sākusies akvaplanēšana.

  1. Ja jūs pamanāt, ka sākusies akvaplanēšana, braucot taisnā virzienā uz priekšu, pirmkārt, vajadzētu saglabāt mieru. Nekādā gadījumā strauji nespiediet bremžu pedāli un izvairieties no stūres griešanas pa labi vai pa kreisi.
  1. Lai samazinātu braukšanas ātrumu, noņemiet kāju no akseleratora pedāļa un gaidiet, lai automašīna pati samazina braukšanas ātrumu.
  1. Ja no bremzēšanas nav iespējams izvairīties un automašīna nav aprīkota ar ABS, bremzēšanu veiciet ar nelielām pulsējošām kustībām. Šādā gadījumā jūs samazināsiet iespēju, ka riteņi varētu tikt bloķēti.
  1. Reizēm ir situācijas, kad izslīd tikai aizmugurējie riteņi. Šādā gadījumā jums vajadzētu stūri griezt slīdēšanai pretējā virzienā, vienlaikus viegli piespiežot gāzes pedāli. Nekādā gadījumā šādā situācijā nedrīkst spiest bremzes pedāli.
  1. Ja jūsu automašīna saslīd, braucot pa līkumotu ceļu, tas nozīmē, ka priekšējie riteņi ir zaudējuši saķeri ar ceļa virsmu. Lai atgrieztos atpakaļ uz vēlamās trajektorijas, vajadzētu atlaist gāzes pedāli un lēni iztaisnot automašīnu sev vēlamajā virzienā.
  1. Ja pastāv iespēja, ka automašīna varētu saslīdēt, atstājiet “vietu” ārkārtas manevriem, piemēram, ievērojot lielāku distanci ar citiem satiksmes dalībniekiem, kā ierasts. Un vienmēr izvērtējiet savus nākamos manevrus. Šādi jūs samazināsiet iespēju sadurties arī ar kādu citu automašīnu, kas saslīdējusi.

18/02/2021- Autoskola Metropole