Elizabetes iela 75-11, 3.st., Rīga, LV-1050
I-V 10:00-18:00 | VI 10:00-16:00
OC-USER
OC-C
/

Autovadīšana diennakts tumšajā laikā

Autovadīšana pēc tumsas iestāšanās ir daudz bīstamāka kā diennakts gaišajā laikā, rakstā aplūkosim, ieteikumus, drošai braukšanai diennakts tumšajā laikā.

Auto vadīšana naktī - braukšana naktī

Autovadīšanas īpatnības diennakts tumšajā laikā

Autovadīšana pēc tumsas iestāšanās ir daudz bīstamāka kā diennakts gaišajā laikā. Galvenie iemesli tam ir ierobežotā redzamība uz ceļa, tāpēc nereti grūtāk pamanāmi ir dažādi šķēršļi un citi ceļa satiksmes dalībnieki. Redzamība uz neizgaismotiem ceļiem ir atkarīga no ārējā apgaismojuma, lukturu un spoguļu tīrības. Lai gan lielākā daļa satiksmes negadījumu notiek diennakts gaišajā laikā, nereti tie negadījumi, kas notiek naktīs, ir ar daudz smagākām sekām.

Lūk daži ieteikumi, kā saglabāt drošību uz ceļa arī pēc tumsas iestāšanās.

 1. Lai nepieciešamības gadījumā varētu apturēt automašīnu, ja ceļā radušies neparedzēti šķēršļi nakts laikā, vienmēr jāievēro braukšanai drošs un atbilstošs ātrums – tāds, lai būtu iespējams apturēt auto attālumā, kuru pārredzam ar ieslēgtām gaismām.
 2. Braucot diennakts tumšajā laikā pa nezināmiem ceļiem, ieteicams samazināt ātrumu. Parastās tuvās gaismas izgaismo ceļu līdz 50 metru attālumam. Ņemot vērā vidējo autovadītāju reakcijas laiku, šī distance ir pietiekama, lai apturētu auto, ja tas brauc ne ātrāk par 60 – 70 km/h.
 3. Vēl viena svarīga lieta ir – ievērot drošu distanci, vismaz pusi no braukšanas ātruma, izteiktu metros!

Kā sagatavoties auto vadīšanai diennakts tumšajā laikā?

 1. Lai droši vadītu auto diennakts tumšajā laikā, jūsu redzei ir jābūt gandrīz ideālai. Ja jūs jau lietojat brilles, netraucētu iegādāties brilles ar pretatspīduma pārklājumu.
 1. Vadītājam ir svarīgi justies modram. Ja jūs jau iepriekš zināt, ka jums būs jābrauc naktī, tad dienā noteikti nepieciešams pagulēt. Ja pirms nakts brauciena nav iespējams atpūsties, izanalizējiet savu iepriekšējās nakts miegu un atbildiet uz jautājumu – vai es šonakt varu droši vadīt automašīnu? Ja jums ir grūti atbildēt uz šo jautājumu, labāk pārcelt braucienu uz citu datumu.
 1. Braucot naktī, nodrošinieties ar produktiem, kas jūs uzmundrinās: auksta kafija, konfektes ar kofeīnu u.c. Neaizmirstiet arī par to, ko jūs gribētu paklausīties ceļā. Ja brauksiet kompānijā ar draugiem vai tuviniekiem, palūdziet viņus palasīt skaļi ziņas vai jebkuru interesantu informāciju. Iesaistoties tēmā, jūs varēsiet uzturēt sarunu, neļaujot sev aizmigt.

Kā sagatavot automašīnu braukšanai diennakts tumšajā laikā?

 1. Pievērsiet uzmanību lukturos uzstādītajām lampām – tām ir jābūt tieši tādām, kā norādīts automašīnas ekspluatācijas instrukcijā. Ja jums nav pa rokai šāda informācijas avota – visus normatīvus attiecībā uz apgaismojumu varat atrast internetā.
 1. Pārbaudiet, vai lukturi nav netīri no iekšpuses un katra luktura uzstādīšanas leņķi (lukturim ir jāspīd tālumā, nevis uz augšu vai leju). Pirms izbraukšanas notīriet automašīnas lukturus no ārpuses, lai gaisma maksimāli izgaismotu iespējamo telpu.
 1. Stikla tīrītāju stāvoklis – viens no svarīgiem aspektiem. Pārbaudiet, cik labi tie notīra stiklu no netīrumiem. Ja netīrumi vienkārši izsmērējas pa loga virsmu, tad, braucot diennakts tumšajā laikā, auto vadīšana jums un jūsu pasažieriem nebūs droša.
 1. Ja automašīnas bagāžnieku ir nācies piepildīt maksimāli pilnu, tad mašīnas virsbūve noteikti nolaidīsies uz leju aizmugurē un pacelsies priekšpusē. Tiklīdz ievērosiet, ka mašīna tieši tā ir mainījusi savu stāvokli, priekšējie lukturi obligāti jānoliec uz leju, pretējā gadījumā tie izgaismos tikai debesis.

Kā droši vadīt auto diennakts tumšajā laikā?

 1. Ja jūtiet, ka sākat nogurt un kļūt miegains, apstājieties tuvākajā auto stāvvietā un paguliet vismaz 15 – 20 minūtes. Pamodies, jūs jutīsities daudz možāks un varēsiet droši turpināt ceļu.
 1. Atrodoties automašīnā, neskatieties uz pretī braucošo mašīnu lukturu gaismu. Pretējā gadījumā jūsu acis ātri nogurs un auto vadīšana vairs nebūs droša.
 1. Cieniet citu automašīnu vadītājus, pārejiet uzreiz uz tuvo gaismu, tiklīdz ieraudzīsiet pretī braucošo mašīnu vai arī braucot citai automašīnai aizmugurē.
 1. Vēl viens noteikums, no kura nedrīkst atteikties ne nakts, ne arī dienas laikā – CSN ievērošana. Sēžoties pie stūres jebkurā dienas laikā, jums ir jāzina, ka vienkārši nepastāv cita alternatīva, kā vien ievērot visus CSN.

Instruktori iesaka:

 • Vadot automašīnu diennakts tumšajā laikā, ieteicams ievērot papildus uzmanību manevrējot, piemēram, mainot braukšanas virzienu vai apdzenot, nepieciešams rūpīgi novērtēt distanci un intervālu ar citiem transportlīdzekļiem.
 • Sliktas redzamības apstākļos vadītāji par pavedieniem var izmantot citas automašīnas un to gaismas, lai izvairītos no iespējamiem šķēršļiem uz ceļa.
 • Aizmugurējās gaismas un ik pa laikam signalizējošās bremžu gaismas var mūs brīdināt par šķēršļiem, ar ko saskāries mums priekšā braucošais autovadītājs. Sasniedzot aptuveni to pašu vietu, arī mēs varam ievērot papildus uzmanību.
 • Ja pretī braucošās automašīnas gaismas pēkšņi izzūd, tas nozīmē, ka priekšā ir kalns. Šādā gadījumā noteikti neapdzeniet citu automašīnu.

18/02/2021- Autoskola Metropole